Спорядження

На мій погляд, це одна з найцікавіших тем для розмови. А з урахуванням того, що видів, категорій, підкатегорій і виробників спорядження тьма тьмуща — поговорити буде про що. Крім того, я розповім про те, яке спорядження є у мене, в чому його переваги і недоліки. Ну і врешті поговоримо про рекомендації людей, які в гірських походах проводять не менше 2 місяців в році. Отже, перейдемо до справи.

Для походу нам потрібні: намет (раз), рюкзак (два), спальник (три), каремат (чотири), взуття (п’ять), одяг (шість), кухонне начиння (сім), всілякі корисні дрібниці (вісім). Оскільки у кожної з категорій біваку є своя підкатегорія, при тому часто-густо не одна, зупинимося на кожній з них і розглянемо їх окремо.

Намети бувають — одно-, дво-, три-, чотиримісні і так далі; бувають — літні (одношарові), три- і чотирисезонні (двошарові, з різною щільністю внутрішньої тканини), екстремальні (або експедиційні, здатні витримати додаткові навантаження негоди); легкі і ультралегкі; зі слабкою (читай поганою) водостійкістью зовнішнього тенту — до 3000 мм, із середньою — від 3000 мм до 5000 мм, з хорошою — вище 5000 мм. Відносно останнього параметру, впевнений, що багато посперечаються про 3000 і скажуть «мінімум 5000», і в чомусь будуть праві, тому що є різні умови використання, різні гори і клімат. Я ж просто скажу про те, що мій перший польський Кампус на 3000 мм ховав мене в такі карпатські зливи, що думав після подібного не виживають. А ні — все було сухо і комфортно. І в цій ситуації головним фактором стійкості Вашого намету до води буде його (намету) правильна парковка, тобто вода під нею не повинна збиралася (а протікати повз). В протилежному випадку ризикуєте отримати дорогий басейн. Я свого часу спостерігав картину, коли намет навіть з десятитисячним дном просто йшов під воду, коли його ставили в яму (звідки воді просто нікуди було подітися). По наметах начебто нічого не забув.

Що ж вибрати? В першу чергу у кожного поважаючого себе трекера повинна бути двумісний подвійний намет, з водостійкістю зовнішнього тенту не нижче 3000 мм. Такого намету Вам сміливо вистачить на три сезони. Ну а якщо Ви вмієте правильно з ним поводитися і обирати потрібне місце для стоянки — взимку вона теж вас виручить. Основна різниця такого намету від чотирисезонного у тому, що внутрішня його частина має більш щільну тканину, яка краще утримує тепло. Ну а далі, при виборі, просто дивіться по потужності свого гаманця і читайте відгуки та рекомендації (не забуваючи фільтрувати прочитане).

Що стосується мене, то в розпорядженні є вже п’ятирічний Campus (2 місця) і чотирисезонна Terra inсognita Omega 3 (3 + 1). Єдиними їх недоліками є злегка завелика вага. Але з урахуванням того, що за функції, які вони виконують і вагу грам на 500 менше мені довелося б заплатити в 2 — 2,5 рази дорожче, напевно мені варто бути задоволеним.

Наплічники діляться на туристичні (десь від 50 літрів за обсягом) і штурмові (до 50). Самі туристичні (втім як і штурмові, на яких я не буду акцентувати свою увагу) бувають з м’якою і жорсткою спиною, останні з яких мають каркаси з різним розташуванням (паралельно, хрестоподібно та ін.) пластин або труб. Суть же самих туристичних рюкзаків в тому, щоби мати можливість з їх допомогою переносити великий об’єм похідного барахла без скутих рухів і з правильним розподілом навантаження між плечима, спиною і опорною частиною. За це все відповідає підвісна система наплічника, що складається з жорсткої спини, плечових лямок і поясу, які між собою переплетені численними регулюваннями і зтяжками. Загалом, зупинятися більш детально на цьому не буду, скажу тільки те, що регулювання рюкзака починається знизу (з поясу) вгору, а не як це роблять багато малодосвідчених першопрохідців.

Який же рюкзак обрати? По-перше, повинна бути зручною підвісна система. Для того, щоб зрозуміти комфортна вона чи ні, потрібно у будь-якому разі йти у магазин і міряти його у навантаженому вигляді. Багато хто обирає рюк не виходячи з дому, запитуючи на форумах, дивлячись огляди, цікавляться у друзів. Так, це корисний передпокупний моніторинг, але не забувайте, що анатомія у всіх різна і те, що зручно одному, іншому може здатися суцільним дискомфортом. При цьому, зручність системи однією тільки масивністю візуально Ви не оціните. Також потрібно врахувати той фактор, що пояс, плечові лямки і подушки спини складаються не з простого поролону, а високотехнологічного наповнювача, який виконує функцію відведення вологи (багато на цей параметр взагалі не звертають увагу при виборі). Система регулювань підвіски у всіх туристичних рюкзаків фактично однакова. Різниця, в основному, лише в самій фурнітурі (фіксаторах, блискавках), а також у місці та способі прошиву лямок і строп. Найчастіше великою проблемою є купівля підробок відомих виробників, в яких, природно, не витримана ні технологія пошиття, ні сам підбір тканини.

З приводу тканини, в принципі, розмов багато не буде. По-перше, одні просто моляться на Cordura, вважаючи її найвисокотехнологічнішою, інші досить вдало використовують Nylon, треті — Polyester і т.д. Як на мене, якщо рюкзак правильно використовувати — носити його будете довго (я не кажу про дешеві китайські «сумки»). І на моїй пам’яті та збору інформації, я не зустрічав коментарів, де сама тканина просто лопнула десь в безшовних місці. Що ж стосується розриву тканини або лямок в місці шву, то так, такі ситуації трапляються, але бувають вони скоріше через неправильне використання самого наплічника, а не з причини неякісного матеріалу. Бачив навіть таке: рюкзак завантажений незрозуміло чим, ривок з землі за одну плечову лямку — і ось Вам результат, а потім розповідають: «рюкзак гоуно, не купуйте тощо». У мене, наприклад дві Терри: Mountаin 80 (мій) і Rango 55 (у дружини), на яких останнім часом багато скарг. Так, самі рюкзаки не ідеальні і є у них свої недоліки, але за 2 роки, що я їх тягаю в гори (а це сумарно 2 місяці в походах), проблем з ними немає. Від Rango я взагалі у захваті — маленький, компактний і зручний. Але це зовсім не означає, що я би не поміняв їх на який-небудь Deuter або хоча б Pinguin.

З іншого боку, звичайно ж не варто ігнорувати і відгуки про погану якість Террівських рюкзаків, що цілком може бути правдою через заводський брак або використання неправильного матеріалу (за що цілком несе відповідальність виробник). Відносно інших українських виробників, то однозначно Commandor буде потужніший, але його підвіска для мене менш зручна, ніж у Терри (що важливо).

У будь-якому випадку при виборі наплічника звертайте увагу на дрібниці, як то прошивка швів, чи стирчать нитки, роботу блискавок і застібок, просіть продавця у магазині завантажити рюк, підрегулюйте його під себе і походіть, відчуйте зручність, послухайте скрипи тощо. Запам’ятайте, Ви купуєте серьйозну річ за чималі гроші, у зв’язку з чим маєте повне право отримати про обраний товар всю інформацію!

Спальники. Бувають літні, трисезонні і зимові (є ще екстремальні), ковдри (з капюшоном і без) і кокони, а також здвоєні, що дозволяють з двох зробити один загальний. Відразу скажу — четирисезонних спальників не буває, принаймні для нашої географічної паралелі. Звичайно, якщо Ви живете на екваторі, тоді так — Вам пощастило (витрачатися на всі 3 види навряд чи є доцільним). Є ще вкладиші у спальники — вельми корисна штука. Деякі ж використовують два трисезонних спальника для походу взимку, або два літніх — для осені. Це, звичайно, як варіант, але, м’яко кажучи — не практичний з точки зору ваги та об’єму. Та й сезонність буває вельми різна, так що експериментувати потрібно з розумом.

Що головне в самих спальниках і як їх обирають? В першу чергу при виборі потрібно визначити сезонність використання, а від цього вже танцювати. У технічних характеристиках найважливішим є температурний режим, який виробники ділять на верхній рівень (вище якого може бути жарко), комфорт (коли Ви не мерзнете в термобілизні) і нижній рівень (найнижчий режим, який можна пересидіти в мішку одягненим у верхній одяг). Хоча цей розподіл дуже умовний, оскільки кожна людина переносить одну і ту ж температуру навколишнього середовища по різному. Крім того, важливим є і те, в якій палатці Ви його використовуєте. Другий параметр відмінності мішків — це сам наповнювач, який відповідає за терморегуляцію всередині. Саме ця штука і вирішує співвідношення тепература / вага. Що стосується мене, я маю 2 простих літніх з нижнім режимом до +11, і дві Терри: Pharaon 300 (до — 12) і Pharaon 400 (до -18). Мішки не найлегші, але досить теплі, щоби пересидіти заявлений мороз. Такий вибір, звісно, швидше продиктований (втім як і щодо намета і наплічників) розпродажем і покупкою за півціни, ніж особливим і довгим вибором кращих серед кращих, але в цілому скажу, що речами задоволений, навіть незважаючи на вагу (яку від деяких інших виробників можна було би заощадити максимум 300 — 400 грам, що в загальному то й не мало, якщо Ви вважаєте кожен грам свого біваку).

Каремат (він же килимок). Існують: одношарові і двошарові; тонкі (4-8 мм), товсті (12-16 мм); бувають надувні й складні (гармошки). Ну і ще вони відрізняються по ширині (від 50 см до 80 см). Розподіл на вказані параметри вельми умовний, оскільки основна їх властивість — здатність утримувати тепло і захищати від вологи. Відповідно, як Ви розумієте, правильний вибір товщини каремата для походу безпосередньо залежить від сезону його використання (тобто зима, це мінімум 12 мм, а то й 2 по 12).

Видів килимів багато — хтось віддає перевагу давно перевіреному Іжевичу, комусь подобаються українські Verdani, хтось тягнеться від іншими німецькими чи американськими аналогами. У цілому, всі звичайні каремати виготовлені з двох шарів хімічно зшитого пінополіетилену і основною їх функцією є тепло- і вологоізоляція. Тому з цього приводу роздувати дискусію небуду, додам тільки те, що у мене є і Іжевський, і Verdani, і RedPoint у вигляді баяна, і до всіх претензій особливих не маю.

Взуття. На мій погляд, цей вид снаряги по її значенню впевнено ділить перше місце разом із рюкзаком. І якщо рюкзак має безліч регулювань, які можуть спростити життя, то якщо Ви купили незручне, неправильне, маленьке або велике взуття — Вашому відпочинку в горах кранти. По суті, таке спеціалізоване взуття називають трекинговим, оскільки вона має низку характеристик, непотрібних при повсякденному носінні, але вельми корисних при поході, зокрема: товщина підошви (для пом’якшення ударів на опорно-рухову систему), протектор (для більш чіпкого стикання з поверхнею), водонепроникність і вологовідвід. У комплексі всі названі складові призначені для максимально комфортного переміщення по гірській місцевості. Звичайно ж можна піти і в звичайних кросівках і вони цілком можуть принести Вам задоволення в поході, але такі випадки швидше виключення ніж закономірність.

Саме трекингове взуття ділитися на легкохідне — сандалі, кросівки, і важке (більш професійне) — черевики, які бувають літні, трисезонні і зимові. Якщо із зимою все ясно (тут екстремальні умови і в плані якості взуття все має бути тіп-топ — інакше можна намокнути, замерзнути, відморозити собі що-небудь і звалитися в ліжко мінімум від застуди), то про літо є деякі дискусії — що ж краще кросівки або черевики. Тут справа смаку і зручності. Черевики, наприклад, краще тримають і захищають голеностоп від всяких підворіть і вивихів, кросівки легше по вазі і краще відводять вологу. Я, наприклад, обираю другий варіант, просто тому що мені так зручніше (за умови, що протектор підходящий і чіпкий), а Ви пробуйте і приймайте рішення виходячи зі своїх переваг.

Єдине, що ще хочу додати — за взуттям потрібно стежити і перед кожним походом потрібно його ретельно перевіряти на предмет ушкоджень (тому що, якщо Ви не передбачаєте його дефолт — ризикуєте йти босоніж). Я ж, у кожному разі, завжди беру з собою сандалі (для літа) як страховку, плюс до того ж на нічному привалі з їх допомогою ноги швидше приходять до тями, краще дихають і як наслідок — швидше відходять до наступного похідного дня. Так, і сушіть взуття біля багаття акуратно, інакше термічний вплив може просто вбити клей Вашого взуття і тоді воно перетвориться на ласти.

Одяг. З одягом все набагато простіше. Він повинен бути зручним, вологовідвідним і в потрібний час року теплим. Зі списку, який я беру з собою влітку це: штани (1 штука), шорти (1), синтетичні футболки (2), шкарпетки (3 пари), нижня білизна (це ви вже самі вирішуйте, скільки потрібно для комфорту), баф або капка (1), фліс (1), вітрівка (1). По суті з самого важливого це все. Можна замість однієї синтетичної футболки (або ж до) брати одну х/б, для того щоби спати. Так, спати, бажано в повністю змінному одязі — так і спальник чистіше буде і тілу приємніше. Похідне ж можна на ніч прополоскати, а на ранок буде Вам морозна свіжість.

Що стосується зими, до перерахованого обов’язково додати ще одні штани (які, бажано, повинні бути вітростійкі і вологовідвідні), термобілизна (комплект), пару теплих шкарпеток (для сну здорово, якщо вовняні), змінний фліс або светр, тепла шапка, дві пари рукавичок (лижні і прості флісові). Мабуть все. У принципі в літні походи більшість ходить хто в чому попало (в сенсі по зручності) і не особливо переймаються над технологічною складовою тканини. І заперечити їм тут нічого, бо я, наприклад, тягаю завжди одні звичайні синтетичні штани з футболкою, які хоч і не технологічні, і навіть не якогось там відомого бренду, але просто прекрасно відводять піт і ще краще сохнуть прямо на мені. І головне — вони комфортні і практично невбиваємі. Взимку, правда, все йде трохи інакше, оскільки одяг відіграє дуже важливу роль у терморегуляції і саме від неї по більшій мірі залежить Ваш стан і комфорт під час чергового тріпа в мороз. Але і тут нічого придумувати непотрібно, для таких цілей чудово підходить лижний одяг (принаймні як мінімум куртка) і термобілизна. Так що вибір за Вами.

Кухонне начиння. Тут особливо говорити нема про що — Вам потрібна буде кружка, тарілка, ложка, каструля. Взимку до списку додається ще термос. Зараз в магазинах є абсолютно чудові набори з анотованого алюмінію, що складаються, наприклад, з каструльки і кришки у вигляді сковороди, які цілком можуть замінити кружку і тарілку. За розрахунком на групу скажу, що нам літрової анодируваної каструлі вистачало на трьох з сумарною вагою близько 210 кг (з розрахунку: 80/75/55 кг). Але тут Ви вже дивіться по вазі учасників і хто як їсть, бо є такі «проглоти», що ніякої їжі на них НЕ напасешся 🙂 У будь-якому випадку похід — це не бенкет до відвалу, а оздоровлення.

Корисні дрібниці. До таких дрібницях я віднесу ліхтарик налобний, трекінгові палиці, пальник — які в певних випадках істотно економлять Вам час і сили. З необов’язкових корисних дрібниць я беру (так як в процесі походу знімаю фото і відео) бездротовий зовнішній акумулятор з USB виходом обсягом не менше 5000 mAh.

Ну і не забуваємо про аптечку — як окремий атрибут снаряги!